Çalışma Zamanlarına Göre Elektrik Santralleri

Elektrik enerjisi talebi yıl içinde, mevsimden mevsime hatta gün içinde farklı saatlerde değişir. Elektriğin sürekli, güvenli ve standartlara uygun bir şekilde tüketiciye ulaştırılması için üretim santralleri aşağıdaki şekilde çalıştırılır [1]:

1.Baz yük santralleri: Baz yük, 24 saat içerisinde gerçekleşen tüketimin minimum değeri olarak tanımlanır. Baz yük santralleri de bu minimum tüketimi karşılayabilecek üretimi yapan santrallerdir. Genel olarak yıllık maksimum tüketimin %35-%40’ı baz yük olarak değerlendirilir. Her ne kadar teknik açıdan bir sınırlama olmasa da ekonomik sebeplerden ötürü arıza ve bakımlar dışında yıl içerisinde yüksek verimle ve minimum maliyetle sürekli olarak çalışacak kapasiteye sahip kömür ve nükleer enerji santralleri bu grupta yer alır.

2.Pik yük santralleri: Pik yük belli zaman aralığında gerçekleşen maksimum tüketim değeridir. 06.04.2016 tarihli EPİAŞ verilerine göre pik tüketim saat 11’de 34214 MWh olarak gerçekleşmiştir [2]. Tüketimin yüksek olduğu zamanlarda baz yük santrallerine ek olarak hızlı bir şekilde devreye giren ve maliyetin yüksek olduğu doğalgaz santralleri ile maliyetin düşük olduğu barajlı hidroelektrik santralleri bu grupta sıklıkla kullanılır.

pik[2]

3.Değişken yük santralleri: Yukarıdaki grafikte görüldüğü üzere farklı saatlerde tüketim talebinde değişiklikler yaşanmıştır. Bu değişim profilini takip ederek üretimini artıran veya azaltan santraller değişken yük santralleridir. En verimli ve ucuz maliyetli üretim yapan santralden başlanmak üzere hidroelektrik, doğalgaz ve dizel gibi kaynaklarla çalışan santraller talebi karşılamak için devreye alınır.

Maliyet analizi yapıldığında aşağıdaki sonuç ortaya çıkar:

Pik yük santralleri > Yük takip eden santraller > Baz yük santralleri

Not: Yenilenebilir enerjiyle çalışan santraller üretim kontrol edilemediği için direk belli bir kategoriye alınmamakla birlikte Türkiye örneğinde özellikle solar enerji santralleri saat 11 civarında pik üretime yardımcı olacak şekilde kullanılabilir.

KAYNAK:

[1] “Power station,” Wikipedia Contributers, [Online]. Available: https://en.wikipedia.org/wiki/Power_station 7 Nis. 2016

[2] “Gerçekleşen Tüketim,” Epiaş Şeffaflık Platformu, [Online]. Available: https://seffaflik.epias.com.tr/transparency/tuketim/gerceklesen-tuketim/tuketim.xhtml,  6 Nis. 2016

 

Bu yazı Global kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir