COP21 Ulusal Katkı Beyanları Analizi

Bilindiği üzere bu yüzyılın sonundaki küresel sıcaklık artışının, sanayileşme öncesi dönemin en fazla 1.5 – 2 derece üstünde olmasını hedefleyen ve 195 ülkenin imzaladığı COP21 İklim Değişikliği Anlaşması’nda , hedeflere ulaşılması için bütün katılımcılar Ulusal Katkı Beyanları’nı (INDC) hazırlayıp 21 Nisan 2017 tarihine kadar BM İklim Sekreteryası’na sunmak durumundadır. 20 Mayıs 2016 itibariyle toplam 162 form sekreteryaya sunulmuştur.

İklim değişikliği konusunda bu kadar yüksek katılımcıya sahip ilk ve en önemli anlaşma olan COP21’in katkı beyanlarıyla ilgili olarak;  enerji, teknoloji, finans ve siyaset arenasından birçok katılımcının üyesi olduğu Enerji Değişim Komisyonu (ETC), içinde Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülke ve Avrupa Birliği’nin Ulusal Katkı Beyanları’nı inceleyerek Paris’te konulan hedefe ülkelerin ne kadar hazır olduğu konusunda bir rapor hazırlamıştır. Dünya genelinde enerji odaklı CO2 salınımının %78’ini oluşturan 17 katılımcının katkı beyanlarının incelendiği bu rapora göre, INDC’ler revize edilmeden bu haliyle hayata geçirildiğinde 2100 yılı sonundaki sıcaklık artışı 2.2 ile 3.4 C arasında olacak ve dünya için tehlike çanları çalmaya devam edecektir [1].

ETC [1]

Rapora göre, ülkelerin salınımlarını azaltmak için önlerinde iki ana seçenek bulunmaktadır.Bunlar; 0 salınımlı enerjinin (karbonsuzlaştırma) payını ve enerji üretkenliğini (daha az enerjiyle daha çok ürün) artırmaktır. Paris hedeflerine ulaşabilmek için 0 salınımlı enerji payında yıllık %1, enerji üretkenliğinde ise %3 artış gerekmektedir. Ancak bu, 1980-2014 arasında karbonsuzlaştırma payında % 0.1 ve enerji üretkenliğinde % 0.9 oranında gerçekleşen rakamlar düşünüldüğünde oldukça fazla çaba gerektirmektedir. Nitekim mevcut INDC’ler revize edilmeden hayata geçirildiğinde yılda ancak % 0.4 karbonsuzlaştırma ve % 1.8 enerji üretkenliği artışı sağlanacak olup dünyayı yukarıdaki grafiğin sol alt kısmında bırakacaktır.

NOT: 4 Kasım 2016 tarihinde yeterli sayıya ulaşılmış ve anlaşma, imzalayıp parlementolarından geçiren ülkeler için hukuki olarak bağlayıcılık kazanmıştır.

Aşağıdaki grafikler, Ulusal Katkı Beyanları incelenen ülkelerle ilgili özet bilgileri içermektedir [1]:

ETC renewables

ETC levers

KAYNAK:

[1] “Assessing the INDC Opportunity” Energy Transitions Commission, [Online]. Available:http://www.energy-transitions.org/sites/default/files/20160426%20INDC%20analysis%20vF.pdf , 20 May. 2016

Bu yazı Küresel Isınma & İklim Değişikliği kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

COP21 Ulusal Katkı Beyanları Analizi için 1 cevap

  1. Geri izleme: World Energy Outlook 2016 – Hidrokarbon Adam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir