Ekolojik Ayak İzi ve Türkiye’nin Konumu

Ekolojik ayak izi, 1990’lı yılların ilk yarısında akademisyenler William Rees ve Mathis Wackernagel tarafından insanlığın doğaya etkisini ölçmek için tanımlanmış ve günümüzde toplumların sürdürülebilir kalkınma göstergelerinden biri olmuştur.

Ekolojik ayak izi hesaplamalarının arz tarafında insanlığın ihtiyacı olan kaynakları sağlayan ve CO2 salınımını absorbe eden verimli araziler yer alır. Birimi ‘global hektar’ olan bu terim ‘biyoyeterlilik’ şeklinde ifade edilmiştir.

Talep tarafı da, insanoğlunun farklı sektörlerde yaptığı işleri karşılayacak verimli arazilerin yine global hektar cinsinden değeridir.

Biyoyeterlilik açığı (ecological deficit) ise ülkenin ekolojik ayak izinin biyoyeterlilik kapasitesini aştığı durumdur. Günümüz verilerine göre, mevcut popülasyon ve endüstriyi karşılayabilmek için 1.6 dünya gerekmektedir. Birleşmiş Milletler verilerine göre ise popülasyon ve tüketim trendleri olumlu yönde değişmediği sürece 2030 yılında ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için 2 dünya gerekecektir [1]. Bu da, gelecek nesillere daha iyi bir ortam bırakabilmek için ülkelerin sürdürülebilir politikaları acilen hayata geçirmesi gerektiğini gösterir.

GFN_EOS_infographic_v5 [1]

Aşağıda, ülkemizin ekolojik ayak izine dair veriler bulunmaktadır:

Adsız[2]

Global Footprint Network verilerine göre ülkemiz [2]:

Toplam ekolojik ayakizi sıralamasında 250 Milyon global hektar ile 15.

Kişibaşına düşen ekolojik ayakizi sıralamasında 3.3 global hektar ile 53.

Toplam biyoyeterlilik kapasitesi sıralamasında 110 M global hektar ile 18.

Kişibaşına düşen bioyeterlilik kapasitesi sıralamasında 1.5 global hektar ile 73.

Biyoyeterlilik açığı sıralamasında ise biyoyeterlilik kapasitesinin %120’si oranında ekolojik ayak izi ürettiğinden 49. sıradadır.

KAYNAK:

[1] “World Footprint,” Global Footprint Network, [Online]. Available: http://www.footprintnetwork.org/en/index.php/GFN/page/world_footprint/, 29 Mar. 2016

[2] “Ecological Wealth of Nations,” Global Footprint Network, [Online]. Available: http://www.footprintnetwork.org/ecological_footprint_nations/index.html, 29 Mar. 2016

Bu yazı Küresel Isınma & İklim Değişikliği kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir