Tesla Powerwall nedir, ne işe yarar?

İlk elektrikli arabanın mucidi Tesla’nın CEO’su Elon Musk tarafından 30 Nisan 2015 tarihinde tanıtılan Powerwall, güneş panellerinden veya elektrik fiyatlarının ucuz olduğu saatlerde şebekeden çektiği elektriği depolayan bir bataryadır.

Bilindiği üzere mevcut enerji sistemlerinin en önemli problemi, depolama maliyetinin çok yüksek olmasından dolayı elektriğin üretildiği gibi kullanılması zorunluluğudur. Her ne kadar enerjiyi depolama teknolojisinde çok ciddi çalışmalar yapılsa da, global anlamda sorunları çözecek ekonomik projeler şu an için uzak görünmektedir. Tam da burada, Tesla gibi şirketler kendi geliştirdikleri teknolojileri daha küçük boyuttaki uygulamalarda kullanarak son kullanıcıların hizmetine sunmaktadır. İşte Powerwall da, Tesla elektrikli arabalarının kullandığı son teknoloji lityum-iyon pillerinden oluşturulmuş bir bataryadır.

Ezber bozan bir ürün olan Powerwall’ın özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz [1]:

  • Güneş panellerinde üretilen enerjiyi belli bir kapasiteye kadar depolar ve istenildiği zaman (örneğin akşamları) tüketicinin kullanımına sunar
  • Gün içinde değişkenlik gösteren elektrik piyasasını takip eder ve elektriği düşük fiyatla satıldığı saatlerde sistemden çekerek depolar. Elektriğin peak fiyata ulaştığı saatlerde tüketicinin kullanımına sunarak faturada azalma sağlar
  • Elektrik kesintilerinde depo ettiği enerjiyi devreye sokarak yedek kaynak görevi görür

Ancak, 7 kwh’lık modeli 3000 $, 10 kwh’lık modeli 3500 $ olarak satışa sunulan Tesla Powerwall, yeni kurulacak olan güneş paneli fiyatı da dahil edildiğinde ABD için kwh başına 30 centlik bir maliyete neden oluyor [2]. Bu da, ortalama 12.5 cent/kwh olan ABD ortalaması için oldukça pahalı olduğundan, Almanya ve Avustralya gibi güneş panellerinin yaygın ve elektrik üretmenin de maliyetli olduğu ülkeler için daha rekabetçi bir uygulama olarak görünüyor [3].

tesla-powerwall-illustration[4]

Kaynak:

[1] https://www.teslamotors.com/powerwall

[2] Helman, Christopher (May 1, 2015). “Why Tesla’s Powerwall Is Just Another Toy For Rich Green People”. Forbes. Retrieved June 28, 2015.

[3] Parkinson, Giles (May 19, 2015). “UBS: Tesla Powerwall can deliver 6-year payback in Australia”. Renew Economy. Retrieved July 22, 2015.

[4] Nicholas Gerbis “How the Tesla Powerwall Works” 19 June 2015.
HowStuffWorks.com. <http://science.howstuffworks.com/environmental/energy/tesla-powerwall.htm> 17 March 2016

 

 

Bu yazı Alternatif Enerji Kaynakları kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir