Demand Response / Flexiwatts Nedir?

Demand response veya flexiwatts, belirli zamanlarda sistemden çekilen enerjinin azaltılması veya farklı zamanlara kaydırılmasıdır. Bu uygulamanın hem tüketiciye hem de sistem işletmecisine çeşitli faydaları vardır. Demand response çoğunlukla elektriğin toptan satış piyasasında ve toplu tüketimin peak yaptığı belirli zamanlarda uygulanmakla birlikte, flexiwatts perakende satış piyasasında ve istenildiği zaman uygulanabilir [1]. Ancak mantık ikisinde de aynıdır.

Ülkemizde uygulanan 3 zamanlı elektrik tarifesini ele alalım:

Zaman T1 T2 T3
Saat 06.00 – 17.00 17.00 – 22.00 22.00 – 06.00
Fiyat Normal Pahalı Ucuz

Yukarıdaki tabloda, talep arttıkça fiyat artar mantığına göre fiyatlar belirlenmiştir. Yani tüketim talebinin en fazla olduğu T2 zaman aralığında aslında en pahalı elektriği kullanırız. Dolayısıyla çamaşır makinemizi peak saatler dediğimiz T2 zaman aralığında çalıştırmak yerine, T3 zaman aralığında çalıştırdığımız takdirde hem sistem üzerindeki yükü azaltır, hem de ay sonunda gelecek olan faturamızı düşürürüz. Öyle ki, ABD merkezli Rocky Mountain Institute tarafından hazırlanan rapora göre, demand response tam anlamıyla uygulandığı takdirde Amerika’da yıllık 13 milyar $ tutarındaki şebeke yatırım bedelinde ve % 10-40 arasında fatura bedelinde tasarruf sağlayabilir [1]. Demand response manuel olarak yapılabilmekle birlikte, talebi azaltmak için üretilen çeşitli teknolojiler de mevcuttur.

Aslında demand response’ın bir diğer şekli de zorunlu kesintilerdir. Eğer ki sistemden talep edilen enerji, üretilen enerjiden oldukça fazlaysa, işletmeciler tarafından zorunlu elektrik kesintileri yapılır. Özellikle yaz aylarında çok fazla klima kullanıldığı için kıyı bölgelerinde yapılan kesintiler bunlara örnektir.

dr [2]

Kaynak:

[1] http://www.intelligentutility.com/article/15/08/5-things-utilities-need-know-about-flexiwatts

[2] http://energyheadline.com/?p=1397

 

Bu yazı Global kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Demand Response / Flexiwatts Nedir? için 2 cevap

  1. Geri izleme: Duck Curve Nedir? – elektronvolt

  2. Geri izleme: Yenilenebilir Enerjinin Şebekeye Maliyeti: Duck Curve – Hidrokarbon Adam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir