Elektrik İletim Sistemi Parametreleri

Güç sistemini temel anlamda üretim, iletim – dağıtım ve tüketim olarak ayırdığımızda, her üç tarafın da sistemin işleyişini aksatmamak için uyması gereken bazı standartlar vardır. Üretim kısmının en önemli görevi çevreye minimum zarar vererek üretimi tüketime göre regüle etmek ve sistemin gerektirdiği faz, frekans ve voltaj standartlarında elektriği üretmektir. Tüketici tarafı da elektriği yine belli faz, frekans ve voltaj değerinde kesintisiz olarak kullanmak ister. Bu yazıda, üretici ile tüketici arasında köprü görevi  gören iletim – dağıtım sisteminin parametrelerinden bahsedilecektir.

İletim ve dağıtım sistemleri, farklı konumlarda, farklı kaynaklar tarafından üretilen elektriği kilometrelerce mesafeye taşıyarak son kullanıcıya ulaştırır. Güvenilirlik, kararlılık ve güç kalite parametreleri bu sistemin karşılaması gereken en önemli kriterlerdir.

Güvenilirlik: 35 ülkeden 500 milyondan fazla kullanıcıyı birbirine bağlayan ve ülkemizin de 2015 yılında dahil olduğu Avrupa Elektrik Şebekesi, dünyanın en büyük ve en karmaşık sistemidir. Bu sistemin yönetiminden sorumlu olan Avrupa Elektrik İletim Sistemi İşleticileri Ağı (ENTSO-E)’nın şebeke güvenilirlik göstergeleri; Tedarik Edilemeyen Enerji (MWh), Kayıp Güç (MW), Onarım Zamanı (dakika), Fiziksel Enerji Akışı (GWh) vb. şeklindedir [1]. Ayrıca bunlarla birlikte iletim sisteminde N-1 güvenlik standardının karşılanması gerekir. Bu da, herhangi bir arıza durumunda zarara uğrayan hat üzerindeki enerjinin, diğer hatlar tarafından kalite standartları bozulmadan taşınabilmesi demektir.

Kararlılık: Güç sisteminin kararlı bir şekilde çalışabilmesi için, farklı kaynaklardan üretim yapan jeneratörlerin çıkışındaki değerler ile ulusal iletim sisteminin değerleri senkronize olmalıdır. Sistemin kararlılığını değerlendirmek için üç analiz yöntemi kullanılır [2]:

Durağan kararlılık (steady state) analizi: Sistemin herhangi bir kaybının olmadığı ve stabil konumda çalıştığı süreçte yapılan analizdir.

Geçici tepki (transient response) analizi: Sistemin büyük çapta sorunlar karşısında verdiği tepkiyi ölçen ve kararlı konuma geçmesi sürecini kapsayan analizdir.

Dinamik kararlılık (dynamic stability) analizi: Sistemin küçük düzensizlikler karşısında durağan kararlılığının bozulmayarak kayıpsız bir şekilde sıkıntılı durumu atlatması sürecinde yapılan analizdir.

Güç kalitesi: Sistemin sağladığı enerji ile tüketicinin kullandığı cihazların birbiriyle uyumlu olması için voltaj, frekans ve faz değerlerinin senkronize olması durumudur. Böyle olmadığı takdirde, tüketicinin kullandığı cihazlar uygun şekilde çalışmaz ve bozulur.

109[3]

KAYNAK:

[1] “Monthly Statistics Report,” Entso-E, [Online]. Available: https://www.entsoe.eu/publications/statistics/monthly-statistics/Pages/default.aspx,  5 Nis. 2016

[2] “Power System Stability,” [Online]. Available: http://www.electrical4u.com/power-system-stability/,  5 Nis. 2016

[3] http://www.enerjiajansi.net/images/pages/109.jpg

 

Bu yazı Global kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Elektrik İletim Sistemi Parametreleri için 2 cevap

  1. Geri izleme: Duck Curve Nedir? – elektronvolt

  2. Geri izleme: Yenilenebilir Enerjinin Şebekeye Maliyeti: Duck Curve – Hidrokarbon Adam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir