Ham Petrol Piyasası: Brent, WTI ve Dubai Petrollerinin Karşılaştırılması

Petrol ve türevleri, dünyada tüketilen enerjinin yaklaşık %35’ini oluşturmaktadır. Bu kadar önemli bir paya sahip olan petrolün fiyatlarındaki oynamalar birçok ülkeyi etkilemektedir. Bu yazıda, uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının belirlenme şeklinden ve Brent, WTI, Dubai gibi ham petrollerin farklarından bahsedilecektir.

Ham petrolün fiyatının belirlenmesinde en önemli faktör ürünün kimyasal yapısı ve maliyetidir. Kimyasal içeriği değerlendirildiğinde API gravitesi ve sülfür yüzdesi en önemli değerlerdir. API gravitesi, petrolün suya göre ne kadar ağır veya hafif olduğunu ölçer. API gravitesi 34’den büyük olanlar ‘hafif’, 31-33 arası ‘orta’ ve 30’dan küçük olanlar ‘ağır’ petrol olarak değerlendirilir. Benzin ve dizel yakıtlar hafif petrolden daha kolay ve ucuz şekilde üretilir [1].

Petrolün kimyasal bileşenindeki bir diğer önemli faktör de sülfür içeriğidir. Ağırlığının %0.5’inden az sülfür içeren petrol ‘tatlı’, %1’inden fazla sülfür içeren petrol ise ‘daha az tatlı’ olarak ifade edilir. Tatlı petroller diğerlerine göre daha kolay ve daha az enerji tüketen işlemler sonucunda işlenir. Dünya piyasasında tercih edilen petrol, yüksek API gravitesi ve düşük sülfür içeriğine sahip olan hafif-tatlı petroldür [1].

Uluslararası petrol fiyatlarının belirlenmesinde arz, talep, ülke politikaları, vadeli işlemler piyasası ve dolayısıyla spekülasyonlar gibi birden çok faktör etkilidir. Arzda bir düşüş yaşandığında ham petrol fiyatları yükselirken talepte düşüş yaşandığında fiyatlar düşer. Petrol üreten ülkeler üretimlerini artırdığında fiyatlar azalırken, vadeli işlemler piyasasında ileriye dönük yüksek fiyatta petrol alan spekülatörler bunu gören üreticilerin daha fazla kazanç sağlamak adına piyasadaki petrolü kısması neticesinde mevcut fiyatların artmasına neden olur [2]. Dünya genelinde bu gibi birçok değişken değerlendirildiğinde fiyatların belirlenmesinde şu 3 tür petrol baz alınır [3]:

1.Brent Petrol: Dünyadaki petrol kontratlarının üçte ikisi Brent Petrol fiyatlarını baz alarak yapılmıştır. Bu tür; Kuzey Denizi’nde yer alan Brent, Forties, Oseberg ve Ekofisk petrol sahalarından çıkar. API gravitesi yüksek, sülfür oranı düşük olduğundan benzin ve dizel yakıt üretimi için idealdir. Londra Kıtalararası Borsası’nda (ICE) ticareti yapılır. Ayrıca denizden çıkarıldığı için nakliyesi kolaydır. Avrupa, Afrika, Avustralya ve bazı Asya pazarlarında yaygın olarak kullanılır.

1280px-brent_crude_oil_map[4]

2.WTI ( West Texas Intermediate): ABD’deki kuyulardan çıkarılan ve New York Ticaret Borsası’nda (NYMEX) işlem yapılan temel emtiadır. Hafif ve tatlı olduğu için benzin ve dizel yakıt üretimine uygundur ancak karada çıkarıldığı için nakliyesi maliyetlidir. ABD piyasasında tüketilen en önemli petrol türüdür.

3.Dubai Petrolü: Brent ve WTI petrollerinden sonra en çok kullanılan 3. türdür. Kimyasal yapısı itibariyle orta-ağır ve az tatlı olarak değerlendirilir. Dubai, Umman ve Abu Dabi’de üretilen petrolün karışımından oluşur. Asya’ya ihrac edilen Basra Körfezi petrolünün fiyatının belirlenmesinde yaygın olarak kullanılır. Tokyo Ticaret Borsası’nda (TOCOM) işlem görür.

oil-benchmark-prices-ytd-2016-oilholics-synonymous-report-1200x641[5]

KAYNAK:

[1] “List of crude oil products,” Wikipedia Contributers, [Online]. Available: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_crude_oil_products, 14 Nis. 2016

[2] “How the Crude Oil Market Works, ” How Stuff Works, [Online]. Available: http://science.howstuffworks.com/environmental/energy/crude-oil-market3.htm, 14 Nis. 2016

[3] “Understanding Benchmark Oils: Brent Blend, WTI and Dubai, ” Investopedia, [Online]. Available: http://www.investopedia.com/articles/investing/102314/understanding-benchmark-oils-brent-blend-wti-and-dubai.asp, 14 Nis. 2016

[4] https://en.wikipedia.org/wiki/File:Brent_crude_oil_map.png

[5] http://blogs-images.forbes.com/gauravsharma/files/2016/04/Oil-Benchmark-Prices-YTD-2016-Oilholics-Synonymous-Report-1200×641.png

Bu yazı Global kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Ham Petrol Piyasası: Brent, WTI ve Dubai Petrollerinin Karşılaştırılması için 2 cevap

  1. Geri izleme: Petrol Sözleşmeleri – elektronvolt

  2. Geri izleme: Petrol Sözleşmeleri – Hidrokarbon Adam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir