2 °C’lik Küresel Isınma Dünya’yı Nasıl Etkiler?

Çevre ve iklim değişikliği duyarlılığının her geçen yıl daha da arttığı 80’li yıllardan bu yana, dünya genelinde 195 ülkenin mutabakata vardığı en önemli anlaşma olan COP21,  bu yüzyılın sonundaki küresel sıcaklık artışının sanayileşme öncesi dönemin en fazla 2 °C üzerinde olmasını hedeflemektedir. Peki bu değerin üzerine çıkılırsa ne olur?

IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change – Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli) 1988 yılında Dünya Meteoroloji Örgütü ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından insan faaliyetlerinin çevreye etkilerini değerlendirmek üzere kurulmuştur. Belirli periyotlarda bilimsel literatüre dayandırılarak hazırlanan raporlarda hükümetlere ve yatırımcılara insan kaynaklı iklim değişikliğinin etkileri, riskleri ve önlenmesi konusunda bilgiler sunulmaktadır.

IPCC’nin 2014 raporuna göre, 1983-2012 arasındaki 30 yıllık periyodun, Kuzey Yarımküre’nin son 1400 yılki en sıcak dönemi olduğu tahmin edilmektedir. 1880-2012 yılları arasında kıta ve okyanus yüzeyindeki ısınmalar 0.85 °C’ye ulaşmış olup Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki buzların erime hızı her on yılda % 3.5-4 oranına ulaşmıştır. Global deniz seviyesi ise 1901-2010 arasında 0.19 m yükselmiştir.  Aşağıdaki tablo, küresel ısınmanın 2 °C ve 4 °C olması durumunda bölgelere göre yaşanacak riskleri göstermektedir [1]:

 

AR5_SYR_Figure_SPM.8[1]

2 °C ve 4 °C’lik küresel ısınmanın farklı bölgelere etkisiyle ilgili interaktif bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

 

 

 

 

Bu yazı Küresel Isınma & İklim Değişikliği kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 °C’lik Küresel Isınma Dünya’yı Nasıl Etkiler? için 1 cevap

  1. Geri izleme: World Energy Outlook 2016 – Hidrokarbon Adam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir