El Niño Etkisi Küresel Isınmayı Ne Kadar Etkiler?

Özellikle Donald Trump’ın ABD Başkanı olması ve fosil yakıt sektörünü desteklemeye devam edeceğini açıklaması üzerine “insan kaynaklı küresel ısınma etkisi” tekrar tartışılır oldu. Kimileri küresel ısınmanın Amerikan sanayisine sekte vurmak için Çin tarafından uydurulduğunu söylese de rakamlar bu iddiaları doğrular nitelikte değil. Bu yazıda, dünyanın “doğal seyri” içerisinde küresel ısınmanın gerçekleştiğini savunanlar için bu doğal seyrin en önemli parçalarından biri olan El Niño ve La Niña etkilerini inceleyeceğiz.

Tam olarak açıklanamayan bazı sebeplerden ötürü birkaç yılda bir Pasifik Okyanusu’nda doğudan batıya doğru esmesi gereken alize rüzgarları zayıflıyor ve aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere normalden daha sıcak yılların yaşanmasına sebep oluyor [1].

normal-situation

Normal Sezon

el-nino-phase

El Nino Etkisi

El Nino etkisinin güçlü olduğu zamanlarda Pasifik’teki muazzam sıcak su birikintisinden ötürü küresel ortalama sıcaklık genelde yükseliyor. La Nina’da ise El Nino’nun tam tersi bir atmosferik olay gerçekleştiğinden okyanusdaki soğuk su birikintisi küresel sıcaklığı düşürücü etki yapıyor.

Aşağıdaki grafik NASA’nın 1951 yılından bu yana kaydetmiş olduğu sıcaklık değerlerini ve El Nino / La Nina etkisi çıkarıldığında gerçekleşen sıcaklığı gösteriyor [2]. Özellikle 1980’li yıllardan sonra El Nino ve La Nina atmosferik olaylarının küresel sıcaklığı daha çok değiştirdiğini görüyoruz. Yine de küresel sıcaklığı artıran başlıca nedenin insan kaynaklı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Avustralya Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmaya göre insan kaynaklı sebepler, doğal sebeplere kıyasla dünya sıcaklığını 170 kez daha hızlı değiştiriyor [3].

nasa

KAYNAK

[1] https://havadelisi.com/2014/05/24/nedir-bu-el-nino-bize-bir-sey-yapar-mi/

[2] https://www.carbonbrief.org/interactive-much-el-nino-affect-global-temperature

[3] http://www.cnbc.com/2017/02/13/humans-are-changing-climate-170-times-faster-than-nature-say-researchers.html

Bu yazı Küresel Isınma & İklim Değişikliği kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir